Към мрака на отминали епохи. Или?

В четвъртък, 12-и ноември в Литературен клуб “Перото” се състоя много хубаво събитие – честването на десетата годишнина на списание “Българска Наука”
Започнах пост за него, но заради ужасите от следния ден, ще отложа публикуването му, за малко.

А и между двете неща има косвена връзка.

“Българска Наука” – дело на две момчета, които искат да популяризират знанието най-вече сред младите и сред децата и работят за това усилено, без финансиране вече 10 години.

Дивашкият акт на неграмотни хора, живеещи с представите от преди няколко века, искащи да унищожат цивилизацията. Със средства, произведени в резултат от развитието на цивилизацията

Да, има огромна част от населението на света е изостанало ужасно, между развитите страни и някои други цивилизационната пропаст е огромна.
Проблем обаче има и вътре, в самите цивилизовани държави. Огромен процент от населението ползва продуктите на науката и технологиите и същевременно не ги разбира. Даже се страхува от тях.

Да, технологиите могат да бъдат страшни. Когато главата, която ги ползва е пълна с митове от други епохи. Когато ги управлява невежеството.

Проблемът е, че за политиците е по-лесно да държат в подчинение населението и да го управляват, използвайки добре отработените методи на религиите. Но идва цивилизационният сблъсък. Постиженията на науката от 21-и век и догмите на религии, с корени в мрака на отминали хилядолетия. И “модернизирането” и осъвременяването на религиите не помага. Папата може да признава от време навреме това или онова откритие, но като цяло същността и неговата религия е да държи населението в подчинение, посредством промиване на мозъка и сляпа вяра в небивалици.

Уви, тази “леснота” се заплаща скъпо, както виждаме и сега, и многократно, в зората на този нов век, който би трябвало да е век на триумфа на човешката мисъл, но уви, има опасност да се превърне в триумф на мракобесието и невежеството.

Единственият начин за обръщане на ситуацията е инвестиране в образованието. Тотално и повсеместно образование. Всякаква друга “политика” е гибелна.

Тук е мястото, да цитирам Сейгън:

Как бихме могли да вземем интелигентните решения относно нашия живот — който все повече зависи от технологиите, — ако не разбираме разликите между митовете на псевдонауката, Ню Ейдж-мисленето и фундаменталисткия фанатизъм от една страна; и подлежащите на проверка хипотези на науката, от друга?”

Не разбираме ли света, в който живеем, единственият резултат е нашите действия да се обърнат против нас.

За това, усилията на такива ентусиасти, като цитираните по-горе младежи са много необходими, защото помагат да се насочат много деца в правилна посока. Надеждата е в тях. Обаче усилията на отделни ентусиасти далече не са достатъчни. Образованието трябва да стане приоритет в политиката на всички развити страни, иначе шанс за цивилизацията няма.

ПП
Може би един вариант за предизвикване на интерес към знанието би бил подобен на такъв, като в този разказ, който писах преди време. Но за да се реализира и такъв подход трябват средства и хора, които да имат възможност и да са убедени, че това е единственият верен път.

2 thoughts on “Към мрака на отминали епохи. Или?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *