Monthly Archives: April 2010

Шшш-т там, в ъгъла!

ЦензураСигурно вече досаждам и на най-упоритите си читатели с еднообразните постове, започнали от тук , а и предишните, от БАН-ския цикъл.

Но като прочетох за неволите на Светльо Александров (известен също като Звездичко във форумното пространство) с форума на бгмама, не можах да се сдържа.

Преди време случайно бях попаднал в “бгмама” на някакви безумия, относно микровълновите печки. Засърбяха ме ръцете да се региистрирам, и като физик да се опитам да внеса яснота. После се отказах. Много от пишещите ми направиха впечатление, че са от този тип, силно уверени в своето мнение и нетърпящи различно, за които “една приятелка каза” е много по-меродавно, от мнението на специалиста. Така че реших да си спестя нервите.

Звездичко обаче е имал нещастието да се натресе сред морето от “експерти” в популярния сайт и съответно да бъде удавен от вълните на “компетентността”.

На пръв поглед – голяма работа. Във форума на няк’ви истерични лелки, на няк’ъв там му затворили устата.

Но погледнато не толкова лекомислено, нещата вече не изглеждат така елементарни.

БГ-мама е форум, обединяващ много посетители, не само майки. Действително, една такава общност може да влияе на мнението на членовете си. Съответно те на роднините си и т.н. по веригата. Т.е. “Бг-Мама” се явява авторитетна инстанция, а за ролята на авторитетите вече сме говорили .

Медиите по принцип играят ролята на пъдари на обшественото мнение. В смисъл да го насочват в желаната за управляващите (или за собствениците на медията) посока. Начини много, но най-употребяваният е или изобщо да не се дава думата на експерти с различно мнение от желаното, или ако се даде, те да бъдат представени в неприятна светлина, да има контра “експерт”, който да ги осмее и прочие.

Но един обществен форум, независим от властимащите би трябвало да е свободен, да представя възможност да се чуят различни мнения, стига да са поднесени културно, без обиди.

Случаят със Светослав Александров и “БгМама” е показателен за две неща.

Първо за толерантността в обществото към различното от мнението на тълпата.
Второ – за нивото на общата култура и образованието. Фактът, че на един експерт по дискутираните въпроси му се затваря устата, а се предпочитат апокалиптичните писания от “жълти” източници, не почиващи на никави реални изследвания, някои от които напълно абсурдни, други псевдо научни, звучащи наукоподобно само за хора, много далече от обсъждания проблем е показателен за обществото.

Ако г-н Александров беше “експерт” от вестник “Врачка”, предполагам мнението му щеше да “тежи”. Но той е само “прост научен работник” – да цитирам добре известния български филм.

В този пост няма да адвокатствам на Светльо, няма да опитвам да доказвам, дали той е прав, или опонентите му. Може би ще се спра на конфликтните теми, заради които г-н Александров е бил низвергнат в някой друг пост.

Това, на което искам да наблегна пак и пак е, че мнението на експерта, на човека с адекватното на темата на спора образование е цензурирано. Не става въпрос за приемане или отхвърляне на мнението, а за директна забрана на правото на изказване на специалиста.

А форумът “Бг-Мама” е доста представителна извадка, която дава яснота за нивото на обществото като цяло, за отношението към образованието, науката и компетентността.

12-и април

spaceКоя е най-важната наука?
Тъп въпрос. Всяка наука е неотделима част от познанието и в различни случаи може да се окаже различно “важна” всяка една.

Често за дадено откритие или изобретение ключови се оказват открития в съвсем, на пръв пооглед отдалечени области. А сложните устройства, които днес ползваме без да забелязваме и да им обръщаме внимание обединяват в себе си безброй откритя в най-различни области, често направени много (дори стотици) години по-рано.

12 април е ден на космонавтиката.

За какво ни е пък това, е често произнасяна реплика. Първо трябва да си оправим проблемите тук на земята, да оправим…. – сложете каквото поискате след точките.

Ами, космонавтиката е едно от най-силните оръжия на човешкото познание. Също едно от най-необходимите средства, за оцеляване на човечеството. Сериозно.

Първо, както знаем, космическата техника е сложна. Много сложна. За да се разработят надеждни системи, работещи безотказно в тежките космически условия се впрягат страшно много области на познанието и се разработват авангардни решения, намиращи после приложение и на Земята.

При мисията “Аполо”, за кратко време техниката прави гигантски скок, може би по-гигантски, от крачката, за която говори Армстронг. Интегрални схеми, стрували при Аполо 11 повече от 1000 долара, при Аполо 17 вече струват 2-3 долара. Направен е огромен скок в миниатюризацията, довел до скорошното разработване на т.нар микрокомпютри, които са предшествениците на машните, с които сърфираме днес в Интернет и пишем пасквили против науката ( в частност космонавтикта). Е, не всички. Някои пишат.

Не знам, колко хора знаят, много важна област от медицината – мамографията е базирана на системата, използвана за разчитане на лунните снимки и последващо картографиране, използвана при “Аполо”.

Някои приложения на “лунните” изобретения са куриозни, като например опаковки за хранителни продукти, от материала, използван за парашутите на командния модул.

Освен разработката на нови материали, трябва да се отбележат и изследванията в Космоса. При ниска и нулева гравитация редица материали имат различни свойства. Много лекарства могат да се получат по-лесно при нулева гравитация.

За изследвания при ниска гравитация Европейската космическа агенция предлага лаборатория в самолет , още, възможност, използвана и от мои (бивши) колеги, като например феодалната старица от тая страница.

Но за продължителни изследвания не може да се мине без Космоса.

Астрономията е една от първите области, привлекли човешката жажда за знание. В наши дни тя става все по-актуална освен за чистата наука и заради многото изкуствени спътници, които окичиха околоземните орбити. Но много важна е ролята й за откриване на потенциално опасни “камъни”, които биха застрашили живота на Земята. Още повече срокът, отпуснат ни от природата да се подготвим за такова “посещение” е на изчерпване, съдейки по цикличността, с която в миналото са ставали подобни катаклизми. Астрономията заедно с добре развитата космонавтика могат да бъдат решение на подобна заплаха.

Освен астероидна атака от Космоса дебнат безброй други опасности – избухване на Свръх нови да речем. Може би скоро ще сме способни да изградим щит около Земята, ако не пестим средства за изследвания в тази насока? Щит, който ще бъде полезен и когато земното магнитно поле спадне до нула, както е станало на Марс да речем и слънчевият вятър ще достига безпрепятствено земната повърхност.

Ако не мислим в перспектива, може наследниците ни да не ни бъдат особено благодарни за липсата на далновидност!

Може много още да се пише за ползата от космонавтиката.

Но да не забравяме, 12-април е ден и на още нещо, предизвикало революция в човешката история – рокендрола!

Поздрав с един клип, който обединява двете теми на деня:

За кон 2

Днес изпълнението на една полицейска кола ми припомни тоя ми пост от “младите” ми блогърски години.

Конкретно, колата потегли без мигач точно пред идващият автобус 86. Автобусът почти се качи отгоре й, защастие успя да спре. После демонстративно бавно полицаите пълзяха напред, непозволявайки на автобуса да стигне до близката спирка.

Най-накрая пак без мигач завиха в първата пресечка вляво, тогава вече ускориха, принуждавайки няколко пешеходеца да притичат.

Не се сетих да запиша номера на колата, но ако някой шеф в МВР прояви интерес, не би било трудно да открие, коя кола е била в 8 и 20 точно на ул. “Народни будители”, идвайки от посока “Илиянци”.

Не че някой ще се заинтересува, или ще си направи труда да търси сметка на нарушителите.
Защото в случая полицаите неколкократно нарушиха закона за движение по пътищата.

(Да отбележа, колата беше без запалени сигнални светлини, така че би трябвало да спазва всички правила, които се отнасят и за останалите).

Та господата управляващи, ако действително желаеха да променят нещо в държавата, би трябвало да започнат със спазването на законите. И то най-напред да се спазват законите от тези, които следят за спазването на законите. Като да речем, полицаите.

Или съдиите и прокурорите. Или министрите.

Арестите на бивши минстри, може да има някакво значение, но по-важен е контролът над сега действащите.

А разните циркови изпълнения – “легни”, “падни”, “направи 100 лицеви опори” и т.н. пред камера са меко казано излишни. И безполезни. Ще си спестя по-твърдия изказ. За сега.

Но явно целта е да се осигурят на населението зрелища, които да изглеждат достатъчно убедителни. А за реда в държавата и за бюджета, и за разни други дреболии, като да речем здравеопазване или образование, кого го е грижа.

И най-успешно се имитира дейност. Както пише в e-vestnik

Но вместо да уплаши контабандистите и наркодилърите, които генерират най-мръсните пари, с които пък се плаща на полиция, съдебна система и т. н., Борисов най-много атакува лекарите, инфраструктурните проекти, министър, който доставил нещо си. Дали някой министър ще се осмели да предложи инфраструктурен проект вече?

ПП
Ето още по темата, точно на място, на което се натъкнах току що:
Полицейско-бабаитска комедия в две действия