Monthly Archives: May 2014

Пост-рацио

След като три пъти изтървах RATIO, все се случваше нещо и не успявах да отида, този път се мобилизирах. Ходих да ми леят куршум, две циганки ми разваляха магии и ходих на ходжа да ми чете молитва, най-после се озовах на четвъртия форум…

Не, разбира се не съм направил нито едно от изброените неща, но виж, една черна котка ми се отърка в краката предишния ден и явно тя ще е била “кадема”. 🙂

Та в крайна сметка на ръба да го изпусна се класирах за четвъртото издание на форума за “наука на човешки език”.

Залата на Sofia Event Center беше разкошна, с много добра акустика, видео стени и електронно оборудване. Както и разкошно декорирана и осветена. Не на последно място много добре климатизирана. Както разбрах, провеждането на форума там било един вид дарение от страна на собствениците, за това само адмирации! Както и на другите спонсори, без които билетът би надхвърлил възможностите на повечето любознателни граждани, имащи желание да посетят събитието.

Лекторите също се оказаха страхотни, много свежи и духовити. Който гледал -гледал. Няма да преразказвам лекциите 🙂

Щандът на OZONE.bg беше точно на мястото си в предверието към такъв форум, предлагайки научнопопулярни книги на преференциални цени.

Като четох отзивите за събитието обаче ми направиха впечатление някои коментари, че българското представяне било много слабо и всяка година ставало все по-слабо.

Не смятам, че представянето на Христо Колев беше слабо. Лекцията му беше интересна, с много демонстрации и поднесена със свеж и разбираем език. Тя беше на тема “електомагнитния спектър” и целта ѝ бе да внесе разяснение за видовете спектри, защото много хора не са много наясно с въпроса и се подават на нелепи псевдонаучни манипулации, както и да разсее редица ирационални страхове, като обясни същността на нещата. Тук идва и проблемът с неговата лекция. Предназначена беше за по-широка аудитория, а не като тази, която се бе събрала на Рацио – добре информирана по повечето въпроси, по които Христо говори, въпреки, че от въпросите зададени в дискусионния панел се видя, че далече не всички са били толкова наясно с нещата.

Но мисълта ми е, че това, че нещата от лекцията са ти известни не означава, че лекцията е слаба. Всъщност на мене ми бяха известни нещата, които говориха и тримата лектори, никой не успя да ме изненада с нещо. Но в никакъв случай не бих нарекъл която и да е от лекциите “слаба”. Напротив. Нивото и на тримата лектори бе много високо. Удовлетворението от форума, което изпитвам не е, че съм научил нещо ново – нямаше такова, не искам да звуча като всезнайко, просто се интересувам от материята и на тримата лектори и следя научно-популярните източници, а до колкото мога поглеждам и към чисто научните. Удовлетворението е, че видях тези известни учени, чух как съумяват забавно и популярно да говорят за много сложни неща. Както и да съм в среда на знаещи, мислещи и любознателни хора.

И да се върнем на това, къде според мене е проблемът.
Именно – в “просветеността” на аудиторията. Както казах в предишния пост, повечето хора, които бяха на форума ги знаеха нещата. Сбирка на съмишленици. А идеята на форуми като Рацио е да достигне популяризирането на науката до много по-широка аудитория.

Корените на проблема според мен са два (основно, сигурно има и други)
Едното е рекламата. Както писах и във ФБ, само с реклама във ФБ и блогове много трудно ще достигнеш до широка аудитория.

Другият проблем – липсата на превод. Нищо, че за мен не е проблем, поставям се на мястото на човек от по-старото поколение (като мене), който нито е учил английска филология, нито е бил учен, така че даже и да е учил английски, няма да разбере почти нищо от лекциите. А може да е учил друг език (аз примерно съм учил немски, но не го владея).

Казах английска филология или учен, защото това бяха категориите хора, които успяваха да научават английски така, че да го разбират. По наше време се учеха формално западни езици, но така, че всъщност да не се научат. Изключвам езиковите гимназии. Още една категория хора от по-старите поколения, които биха се справили с английския на лекциите.

И така, представете си, че такъв човек е попаднал по някакъв начин на информация, темите го интересуват, но се сблъсква с непреодолима езикова бариера…
Четох изявление на един от организаторите, че миналия път опитали симултанен превод, но малко хора го ползвали. Тук идваме до първата причина за проблема – слабото информиране. Хората, които биха ползвали превода, просто не са научили за събитието.

Пак RATIO

RATIOАйде стига толкоз!
Събират се едни, дет’ са на един акъл и си се радват колко са умни.
Пак ще правят RATIO и ще си слушат това, дето (си мислят, че) си го знаят. Че тоз’ път даже в Sofia paradise Center се намърдали.

Я всички, дето всичко знаем и разбираме по-добре от специалистите да отидем и да им разкажем играта.

Знаем, че еволюция няма. Ся н’екъв щял да говори за еволюцията. И за генетиката. Яя, какви ли глупости ще измъдри, да се пробва да ни лъже? Ама ние сме бетон!

Глас в пустиня: Ми елате и чуйте. Противниците на еволюционната теория все разправят, че “нямало” доказателства. Нищо, че има достатъчно фосили, които я потвърждават, както и директни наблюдения на съществуващит днес видове. Да, също и създаване на нови видове, въпреки, че в “учебниците” по креационизъм пише друго. От както генетиката напредна, нещата вече са на съвсем друга плоскост. Може да се проследи историята на развитието на организмите в гените на всеки индивид – през различните метаморфози от земноводно към сухоземно, от безгръбначно към гръбначно, та чак до първите клетки и даже до първите агресивни молекули, които са усвоявали околната среда, както могат и са се размножавали и усъвършенствали същевременно.

Д-р Андрю Бери от Харвард точно за това ще ви хортува, за доказателствата за еволюцията в човешкия геном. Елате, слушайте, пък може да успеете да погледнете на нещата с нови очи!

Нек’ъв Христо Колев, дет’ химик се пише щял да прави фокуси. Знаем ги тия мошенициии. Ша го разобличим.

Глас в пустиня: Христо Колев, както пише в обявата за RATIO ще представи видимото и невидимото в електромагнитния спектър, като ще отговори и на наистина основополагащи за ежедневието въпроси като “Защо чинията на микровълновата печка се върти?” Интересно е да се чуят отговорите на тия въпроси. Може да ви избавят от редица нерационални страхове. Специално за чинията на микровълновата ще разбие една от глупостите, които се леят от предаването на Гала (и ги ръси доктор, за съжаление). Мога да ви го обясня, ама елате да чуете и другите неща, все може да прихванете по нещо.

И сега другари, време е да се съберем и да изревем дружно “НЕНАГМОНЕНАГМОНЕНАГМО!!!111!!1!!”!

Нек’ъв там ще показва, как се гаври с майката природа, как замърсява божиите творения и се бърка в божите работи. Анатема! Да идем да го порицаем!

Глас в пустиня: Д-р Джон Ръниънс от Oxford Brookes University ще говори за генното инженерство, как генетичното модифициране помага на научните изследвания и защо е важно за човечеството. Елате, слушайте без предубеждения. Оставете предразсъдъците пред залата и слушайте. Може пък тази лекция да внесе яснота в разбиранията ви и да отмие мътилките, натрупани от безброй псевдонаучни писания и клипчета, които само всяват безпочвен страх.

Срещу суеверията, страха от вещици и всякакви глупости – рационално мислене и информираност! RATIO е едно от събитията, които могат да помогнат за получаване на информация, различна от псевдонаучните бълвочи, които ни заливат. Дата – 24 май 2014-а година, място Sofia Event Center в Sofia Paradise Center – София, България, бул. “Черни връх” 100. Начало – 14 часа.

Билети – онлайн от Eventim, а на място ще се продават пред залата от 12 часа. Цена 10 лева. (тоест 2 по 5, а 5 лева пари ли са 😉 )

Елате и “рационалисти”, и скептици. Информираният човек е свободен човек. Иначе е роб на заблуди, суеверия и шарлатанства.

Космос

Cosmos - TysonЛятото на 1984-а. Първи епизод на поредицата Космос на Карл Сейгън. Млад, симпатичен учен още с първите думи грабва аудиторията и я държи дълго след като епизодът е свършил. И така до края на поредицата. За Сейгън бях чел преди това доста в списание “Космос” (случайно съвпадение с името на филма), вестник “Орбита” и някоя и друга популярна статия тук-таме. Бях много щастлив да го видя и в качеството му на лектор в неговата завладяваща поредица.

“Космос” на Сейгън всъщност дойде в България 4 години след създаването си, което за комунистическата действителност е на практика почти веднага. Трябва все пак да се чуе за филма от много места, да се провери дали не е “идеологическа диверсия”, да разрешат един куп важни хора… 4 години си беше едно нищо, за да се задейства тежката комунистическа бюрокрация и да достигне филмът до зрителите.

Да отворя скоба. Когато филмът излезе, състудент започна да ми обяснява как бил идеологически неиздържан и се сърдеше, как може изобщо да го пуснат… Беше си много надъхано момчето…
Затварям скобата.

Както писах, покрай филма на Сейгън научихме в България, че българска песен е била избрана в представителната колекция на “Вояджър”. Седем години след изстрелването на сондите…

Ето че ученикът на Сейгън, Нийл Деграс Тайсън направи (със съдействието на Ан Друян) ремикс на класическата поредица.

Веднага се чуха мърморения “какъв е смисълът”, “не може да се направи нещо по-добро” и т.н. хейт, който за съжаление е неизбежен, когато някой реши да направи нещо хубаво.

Който предпочита да види за какво става въпрос вместо да хейти вече схванал, но да поясня за колебаещите се: смисъл да се възроди и припомни нещо хубаво винаги има. Вариантът да се повтаря отново и отново не работи за дълго. Още повече, науката се развива, много нови открития бяха направени след филма на Сейгън. Примерно тогава още предполагахме, че има планети извън Слънчевата система, но първите бяха открити около 15 години по-късно. Днес вече се откриват и подобни на Земята планети. Освен това технологиите напредват. Тайсън се е възползвал умело от новите възможности на киното и филмът му е много по-богат от към ефекти. Имам предвид целесъобразни ефекти, помагащи да се илюстрира изложението.

Освен това “Космос” на Тайсън не е просто нов прочит на филма на Сейгън. Тайсън е вложил много нова информация, бих казал, че филмът му е в пъти по-наситен с информация, от предишния. Сейгън доста повтаряше едни и същи неща в различните епизоди, може би за затвърждаване. При Тайсън това го няма.

Тайсън се оказа, че е също така добър разказвач, като Сейгън. Сега може би ще възникнат спорове, кой е по-завладяващ. Аз като човек, изживял времето на Сейгън и появата на филма му и емоциите около него ще си замълча. Само ще кажа – Тайсън, ти си невероятен!

Информацията във филма, ще ми опонира някой е всеизвестна. Чух и варианти, че ставал само да образова “тъпите” американци. Да, за хора с обща култура около средната, повечето информация в “Космос” би трябвало да е известна, но пък е поднесена по разкошен начин, “гарнирана” с много исторически справки. Знаехте ли, скъпи ми хейтъри, кой е да речем човекът, изчислил възрастта на Земята? И какво общо има този човек с безоловния бензин? Ъ? А за “харема на Пикеринг”? Или какво е правил Фраунхофер преди да стане специалист по оптика и защо е починал млад?

Но най-ценното качество на “Космос” е като помагало за учениците. Информацията, която току що са им преподали в училище могат да я видят тук илюстрирана и разказана по невероятен начин, със съпътстващите я исторически справки. Така поднесена, че да я разберат и да я запомнят трайно! Електронните слоеве на атомите, прескачането на електрон по орбитали, как хлорофилът обработва водата и въглеродния двуокис. Разбира се и близкия и далечен Космос, полети до края на познатата ни Вселена. (Една дама, която като ученичка изпитвала влечение към химията сподели, колко съжалява, че тогава не е имало подобен филм…)

И така, всичко това е чудесно, само че (мислите, че ще минем без “обаче”? Нямааа.) познайте по коя национална телевизия българският любознателен зрител и (потенциално) жаден за знания ученик може да види поредицата? Познахте. По нито една от трите набедени за национални! Добре, че по българския канал на National Geographic може да се гледа почти веднага след официалното излизане на поредния епизод (с 1-2 седмици закъснение). Хубаво, ама NG далече не се “хваща” навсякъде и от всички. В Замунда.нет се появяват епизодите, но почти без субтитри и добре че са качени и някои от озвучените на български епизоди от NG, за да могат повечето хора, които не знаят английски, или още го учат да се насладят на филма, без затруднения.

В “замяна” особено около наскоро преминалите празници бяхме щедро “дарени” с “популярни” филми на религиозна тематика. Включително за нови “изследвания” на плащеницата на Христос, за която от сума време се знае, че е фалшификат от 14-и век (айде, да беше век-два разликата, да претендират за грешка в датирането, ама 14 века!). Или бил ли е Исус в Британия… Бе първо докажете, че изобщо е съществувал, после му редете биография.

Друго шокиращо обстоятелство около филма на Тайсън е, че бе забранен в редица ислямски държави, а и много християнски общности надигнаха глас… По времето на Сейгъновия филм нямаше такива изстъпления. Никак не искам да съм прав, ама нещата уви вървят с широки крачки натам.

Стига с мрачните мисли.
Щастлив съм, че бе възродена една легенда от младостта ми!
Разкошен филм, невероятен Тайсън!

ПП
Ще кажете, че сме се наговаряли с Григор, ама не сме. Тия дни е пуснал разкошна статия за филма!